Hodowla ryb akwariowych

Akwarium - hodowla ryb akwariowychAkwaria stanowią piękny element dekoracyjny, ale są przede wszystkim źródłem wiedzy o naturze. Zorganizowanie domowego akwarium wymaga odpowiedniego przygotowania i organizacji. Każdy potencjalny właściciel ryb akwariowych musi przestrzegać kilku istotnych zasad, by zapewnić rybkom właściwe warunki.

Organizacja akwarium

Szklany pojemnik, który stanie się domem dla ryb akwariowych oprócz wody, musi zawierać także aparaturę filtrującą oraz właściwie przygotowane podłoże. Spód akwarium najlepiej wypełnić grubym piaskiem, żwirem i kamieniami. Wszystkie elementy można nabyć w sklepach zoologicznych lub specjalistycznych punktach dedykowanych posiadaczom akwariów. Wysokość warstwy podłoża powinna mieć co najmniej 5 cm. Należy rozlokować je ukośnie, tak by odchody ryb oraz inne zanieczyszczenia gromadziły się w jednym miejscu. Można je później łatwiej usunąć za pomocą szklanej rurki. Należy pamiętać, że wszelkie przedmioty umieszczane w akwariach powinny być dobrze wypłukane i odpowiednio przygotowane. Nie mogą one stanowić zagrożenia dla ryb. Akwarium dobrze ustawić w pobliżu źródła prądu, aby łatwiej można było podłączyć aparaturę napowietrzającą wodę. Nie wolno ustawiać akwariów w mocno nasłonecznionych miejscach, w pobliżu kaloryferów czy pieców. Trzeba je również chronić przed nadmiernym hałasem. Przyjmuje się, że w przygotowanym miejscu należy umieścić mniejszą liczbę ryb, niż to wynika z klasycznych obliczeń. Obliczenia te mówią, że na centymetr ryby przypada 35 cm kwadratowych powierzchni akwarium.

Wyposażenie akwarium

Podstawowym elementem każdego akwarium są napowietrzacze oraz filtry. Wywołują one ruch wody w akwarium, przez co zwiększają kontakt lustra wody z powietrzem, a to ułatwia fotosyntezę roślinom oraz oddychanie rybom. Odpowiedni filtr pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia, resztki pokarmu, kału oraz obumarłych części roślin.

Istnieją trzy sposoby filtracji:

  • chemiczna,
  • elektryczna,
  • mechaniczna.

Jako materiał filtrujący można zastosować torf, kalcyt, dolomit, żwir czy wełnę mineralną. Filtry mechaniczne oraz elektryczne należy co pewien czas wymieniać lub oczyszczać. Muszą być one podłączone do prądu, by mogły działać. Filtracja chemiczna usuwa z wody substancje chemiczne, głównie azotany oraz amoniak.

Instalując akwarium nie należy zapominać o ogrzewaniu oraz oświetleniu. Te elementy muszą być dobrane do wielkości danego akwarium. Oświetlenie uzupełnia niedobór światła naturalnego i podbija barwę ryb. Hodowcy wykorzystują je do odpowiedniej ekspozycji i dodatkowej ozdoby. Grzałka z termostatem sprawia, że woda zachowuje stałą temperaturę. Zdarza się, iż każdy gatunek hodowlany ryb wymaga innej temperatury, więc zanim zdecydujemy się na zakup, warto sięgnąć do fachowej literatury. Często dany gatunek nie wymaga ogrzewania i można zrezygnować z zakupu takiego sprzętu.

Czyszczenie akwarium

Akwarium należy obserwować. Gdy woda stanie się mętna a podłoże zabrudzone należy dokonać czyszczenia. Najpierw trzeba usunąć rośliny, kamienie oraz inne materiały dekoracyjne. Kolejny krok to odlanie części wody i wyłowienie ryb, które na czas czyszczenia trzeba w odlanej wodzie umieścić. Potem usuwamy resztę wody, czyścimy szyby i cały materiał dekoracyjny znajdujący się w akwarium. Nie należy używać do tego celu żrących środków chemicznych, ponieważ mogą przedostać się do nowej wody i zatruć ryby. Gdy akwarium będzie już czyste, rośliny przycięte a kamienie wypłukane, wlewamy nową wodę. Na końcu umieszczamy w niej ryby. Do napełnienia akwarium można użyć wody z wodociągów, trzeba jednak uważać na chlor.

Rośliny w akwarium

Istnieje kilka gatunków roślin, które doskonale sobie radzą w domowym akwarium. Należy do nich moczarka. Można ją ukorzenić lub hodować jako roślinę unoszącą się na wodzie. Moczarka szybko rośnie i wydziela duże ilości tlenu, więc warto zwrócić na nią uwagę. Kolejna roślina to rogatek. Rogatek jest niezwykle dekoracyjny lecz kruchy i łamliwy. Można też zdecydować się na salwinię. To rodzaj paproci wodnej o drobnych jasnozielonych liściach, który wymaga dużo światła. Doskonałym wyborem będzie też strzałka wodna lub najpopularniejsza w akwariach rzęsa wodna, która rozrasta się tworząc gęste warstwy i stanowi doskonałą kryjówkę dla narybku.

Ryby akwariowe

Nie jest tajemnicą, że wszelkie ryby akwariowe należy kupować od sprawdzonych hodowców. Tylko oni wiedzą, które zwierzęta można ze sobą łączyć, tak by mogły harmonijnie koegzystować. Jedną z najczęściej wybieranych rybek akwariowych jest ciernik. Rybka ta ma szaro-srebrzyste ubarwienie i osiąga 9 cm. Jej cechą charakterystyczną są 3 ciernie na grzbiecie. Hodowcy polecają też różankę. To niewielka srebrzysta rybka, która nie przekracza 8 cm. Warto również zwrócić uwagę na śliza. Ma żółto-szare ubarwienie i osiąga nawet 15 cm. Niestety, żywi się żywymi oczlikami, rozwielitkami oraz ikrą innych gatunków ryb.

Jeżeli chodzi o gatunki egzotyczne, to warto zwrócić uwagę na złote rybki, czyli welonki lub teleskopy. Mają piękny pomarańczowo-łososiowy kolor i długą, ozdobną płetwę ogonową. Gatunek ten zdecydowanie wyróżnia się akwarium. Dobrym wyborem będzie także żaglowiec skalar lub miecznik. Wielbiciele małych rybek często decydują się na gupiki. Oferta hodowców cały czas się poszerza. Każdego roku pojawiają się nowe okazy, więc warto monitorować rynek.

Do karmienia ryb akwariowych używa się specjalnego pokarmu. Może to być plankton suchy lub żywy, rureczniki, doniczkowce lub starte mięso. Pokarm dobieramy do gatunku ryby. Karmienie odbywa się od dwóch do trzech razy dziennie. Wrzucamy wtedy małe ilości pokarmu, tak by w ciągu 10 minut wszystko zostało zjedzone. Obfite karmienie prowadzi do przejedzenia ryb oraz zanieczyszczenia wody.

Nie da się ukryć, że akwarium budzi zachwyt i zainteresowanie. Należy jednak pamiętać, że wymaga ogromnej wiedzy i odpowiedniej opieki. Właściciel akwarium powinien czuwać nad doborem ryb, czyszczeniem akwarium i właściwym karmieniem. Tylko wtedy, zwierzęta nie będą chorowały, a dekoracja, jaką jest akwarium, spełni swoją funkcję.