Ogrody i parki w Warszawie

Ogród Saski w WarszawieKto zechce podczas wycieczki po Warszawie odpocząć od gwaru wielkiego miasta, ten znajdzie wiele uroczych miejsc, kuszących ciszą, spokojem i piękną zielenią. Warszawa to przecież nie tylko piękne budowle i nowoczesne muzea, ale i malownicze parki oraz ogrody, po których można do woli spacerować w pięknym otoczeniu. Gdzie warto się wybrać? Jakie oazy zieleni może nam polecić dobry przewodnik po polskiej stolicy?

Ogród Krasińskich
Ten piękny ogród jest ulubionym miejscem spacerów dla wielu mieszkańców Muranowa. Założony w połowie XVII wieku, kusi bliskością pałacu Krasińskich oraz malowniczymi alejkami, po których można spacerować do woli. Warto pamiętać, że zanim Warszawa doczekała się utworzenia Ogrodu Saskiego, to właśnie ten skrawek zieleni cieszył się mianem największego ogrodu w mieście.

Pole Mokotowskie
Choć park ten pierwotnie służył jako poligon wojskowy, szybko stał się oazą miejskiej zieleni oraz ważnym miejscem wypoczynku i rekreacji dla wielu mieszkańców Warszawy. Swą obecną formę park zyskał w latach 70-80 – tych XX wieku. Zajmuje on powierzchnię ponad 70 ha i przyciąga licznymi atrakcjami. Kuszą ścieżki spacerowe i rowerowe, jeziorka, fontanny oraz rzeźby – oto atrakcje, dzięki którym wypoczynek w tym parku będzie dla każdego z nas źródłem radości.

Park Skaryszewski
Park ten zajmuje blisko 50 ha powierzchni i służy przede wszystkim mieszkańcom warszawskiej Pragi. Utworzony w początkach XX wieku, do dziś pozostaje jednym z największych parków na terenie polskiej stolicy. Dlaczego w czasie wycieczki po Warszawie warto odwiedzić to miejsce? Bo Park Skaryszewski urzeka starym drzewostanem oraz ciekawymi oczkami wodnymi, dzięki którym spacery po jego terenie stają się jeszcze większą przyjemnością.

Park Ujazdowski
Historia Parku Ujazdowskiego zaczyna się w ostatnich latach XIX stulecia, kiedy to Franciszek Szanior, pełniący funkcję ogrodnika Warszawy, stworzył pierwszy projekt tej zielonej oazy. Dziś miejsce to cieszy się wielką popularnością zarówno wśród Warszawiaków, jak i odwiedzających stolicę turystów. Park Ujazdowski to piękna sceneria, malowniczy staw oraz aleje, które pozwalają nam spacerować w otoczeniu cennych drzew.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego
Założony w 1819 roku Ogród Botaniczny jest jedną z najciekawszych pamiątek po botaniku Michale Szubercie. To dzięki niemu na terenie ogrodów, należących dawniej do Zamku Ujazdowskiego, powstał ogród, będący dziś ważną częścią Uniwersytetu Warszawskiego. To miejsce przyciąga nie tylko ciekawą szatą roślinną, ale i takimi ciekawostkami, jak Obserwatorium Astronomiczne oraz zrąb Świątyni Opatrzności Bożej, której budowę rozpoczęto pod koniec XVIII wieku, jako wotum za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Prace te zostały jednak przerwane z powodu rozbiorów.

Ogród Saski
Stworzony dla Augusta II Mocnego w pierwszej połowie XVIII wieku, był do 1944 roku zielonym zapleczem pałacu Saskiego. Od lat 20-tych XVIII wieku mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy Warszawy. Do dziś jest on popularnym miejscem spacerów, a zdobiące go barokowe rzeźby tworzą tu wyjątkową atmosferę. Przyciąga tu również tak znany obiekt, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza.

Łazienki Królewskie
To jeden z najsłynniejszych zespołów parkowo-pałacowych w Polsce oraz obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Warszawie. Park Łazienkowski zachwyca nie tylko zielenią i malowniczymi alejkami, ale i licznymi budowlami o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Pałac na Wodzie, Stara Pomarańczarnia, Dom Narutowicza oraz Belweder – oto wybrane zabytki, którym warto się w tym miejscu przyjrzeć. Łazienki Królewskie znane są też z plenerowych koncertów, urządzanych przy pomniku Fryderyka Chopina.

Warszawa to miasto pełne kontrastów. Z jednej strony nie brak tu tętniących życiem ulic i nowoczesnych budowli, z drugiej - terenów zielonych, przyciągających ciszą i spokojem. Kto w czasie wycieczki po stolicy będzie chciał nacieszyć się odpoczynkiem w takim miejscu, ten z pewnością znajdzie dla siebie atrakcyjny park lub ogród, na terenie którego będzie się mógł nacieszyć zasłużonym odpoczynkiem.